Вишивка як традиційний вид декоративно-ужиткового мистецтва
Багатство душі людської відображається у творенні прекрасного. Ще давній людині важливо було не просто мати сорочку чи шматок полотна для витирання рук, а через глибокий і магічний зміст оздоблювальних знаків творити красу в повсякденному житті.Українська народна вишивка серед розмаїття декоративно-ужиткових мистецтв посідає одне з чільних місць. Сьогодні ти є спадкоємицею чудових зразків вишивального мистецтва. За допомогою цього підручника в тебе є можливість поринути у світ мистецтва вишивки та примножити невичерпне О багатство, створити власні вироби з вишивкою.
Традиційний вид декоративно-ужиткового мистецтва, у якому композиційне зображення виконують на основі вишивальними нитками чи іншими оздоблювальними матеріалами ручним або машинним способом. Вишивання — це процес виконання вишивки. За допомогою лише голки та вишивальних ниток (або інших матеріалів для вишивання) на чистому полотні народжуються мальовничі, з глибоким змістом візерунки.Матеріалами для вишивання є основа, на якій вишивають, та оздоблювальні матеріали, якими вишивають. Для вишивання використовують не тільки ткані й неткані текстильні матеріали, вишивальні нитки, а й шкіру, замшу, бісер, лелітки, перли та інші оздоблювальні матеріали.
Вишивка в Україні — це не лише улюблений і поширений вид рукоділля, а й світ краси і поетичних образів. Вона традиційно виконує певні функції: декоративні, обрядові, магічні. Нині основною серед них є декоративнафункція — прикрашання одягу, побутових, обрядових, інтер'ерних виробів тощо.У давні часи важливішими були магічні й обрядові функції вишивки. Вишивка споконвіку супроводжує людину протягом усього життя. її використовують на хрестинах, під час народних свят, урочистих подій, на весіллях, під час проводжання людини у вічну путь
Які є традиції вишивання на Поділлі?
ВідповістиВидалитиУ вишивці переважають геометричні мотиви складних сполучень. Композиційну основу вишивки утворюють складні поєднання й чергування різноманітних простих фігур: простого ромба, ромба з подовженими сторонами, численних варіантів ромба з гачками. Часто трапляються гребінцеві фігури. Ці «гребінчики» іноді бувають настільки густі, що залишається одна незашита нитка тла для того, аби ввесь узор не зливався. Доповненням до ромбоподібних фігур виступають «прямий» і «косий» хрестик, ламана лінія, різноманітні трикутнички.
ВидалитиУ подільській вишивці улюблені такі мотиви рослинних форм: «сосонка», «вівсик», «реп'яхи», «семиріг», «перерва», «купчаки», «соняшник», «головка», «горицвіт», «хмелики», «чорнобривці», «рута», «яблучка», «сливки»; поширені тваринні форми: «вуж», «в'юни», «коропова луска», «раки», «п'явки», «жабки», «ластівки», «голуби», «зозульки», «сови». Деякі мотиви нагадують предмети побуту: «гребінці», «лемеші», «човни», «бесаги»**, «ланцюги».
Особливого поширення в орнаменті «низі» набув мотив «рож» у різних варіантах: «рожа проста», «повна», «стовпчаста», «зірката», «купчаста», вирізняється мотив «баранячі роги» — «баранчики», «барани» та ін.
Який вид вишивки є актуальним в сьогодені?
ВідповістиВидалитиНа мою думку, кожної особистості свої вподобання,тому кожи обирає по стилі і навичкам.
ВидалитиЧасто ти сама займаєшся вишиванням?
ВідповістиВидалитиМені подобається вишивання, тому і блог на цю тему,але часу нажаль не вистачає.
ВидалитиЩо є особливе у вишиванні?
ВідповістиВидалитиОсобливе у вишиванні техніка і вид вишивки.
Видалити